Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Sprzedaż zadłużonego mieszkania to bardzo trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Zależnie od rodzaju nieruchomości, typu zadłużenia i jego kwoty, będzie ono mniej lub bardziej skomplikowane. Również osoby w sytuacjach skrajnych, kiedy nieruchomością interesuje się komornik, mogą skorzystać z opcji sprzedaży zadłużonego mieszkania. Gdzie jednak szukać chętnego nabywcy i o czym trzeba pamiętać? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania w trudnej sytuacji finansowej

Problemy finansowe mogą się pojawić w życiu niemal każdego z różnorodnych przyczyn, na przykład utraty pracy, poważnej choroby, czy kwestii rodzinnych. W takich momentach wiele osób sięga po takie rozwiązania, jak pożyczka w firmie pozabankowej, kredyt gotówkowy zabezpieczony hipoteką, czy też ogranicza opłaty w spółdzielni mieszkaniowej, czekając na poprawę okoliczności, by pokryć zadłużenie. Im trudniejsza sytuacja gospodarcza kraju, tym trudniej jednak wyjść z kłopotów finansowych i tak dług rośnie. Obecnie szacuje się, że zadłużonych jest przynajmniej kilka tysięcy mieszkań w Polsce. W wielu przypadkach ich właścicielom grozi ryzyko zajęcia komorniczego. Co możesz więc zrobić, by wszystkiego nie stracić? Dobrą opcją jest sprzedaż mieszkania z długami, jednak musisz się liczyć z utrudnieniami.

Trudności przy sprzedaży zadłużonego mieszkania

Sprzedaż mieszkania przez długi na wolnym rynku jest bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, że nabywcy poszukują nieruchomości, które nie są obciążone żadnymi zobowiązaniami. W związku z tym przed podpisaniem umowy notarialnej wymagane są odpowiednie dokumenty o braku obciążeń finansowych, na przykład zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o niezaleganiu z opłatami. Jeśli jednak zaległości takie istnieją, najlepiej wziąć pożyczkę od znajomych na ich pokrycie, którą uregulujesz zaraz po transakcji sprzedaży.

Większy problem stanowi mieszkanie obciążone innymi niż hipoteka długami właściciela. W takiej sytuacji wierzyciele wnioskują o zwrot zadłużenia, stosując egzekucję nieruchomości, kierując wniosek do komornika. Jest to początek procesu, który może zostać zakończony komorniczą licytacją nieruchomości.

Jak sprzedać mieszkanie z obciążoną hipoteką

Sprzedaż mieszkania z długami na hipotece to już inna i znacznie trudniejsza kwestia. Zazwyczaj hipoteka obciążona jest kredytem na zakup danej nieruchomości. Nie ma w tym nic dziwnego. Większość osób kupując mieszkanie, musi skorzystać z takiego rozwiązania. Jest to jednak zobowiązanie na długie lata. W tym czasie może się wydarzyć wiele rzeczy, które uniemożliwią spłatę rat kredytu, lub będziesz musiał je sprzedaż. Oczywiście, sprzedaż zadłużonego mieszkania nie jest w tym wypadku niemożliwa. Warto pamiętać, że im mniejsze zadłużenie na hipotece posiadasz, tym łatwiej znajdziesz na nie nabywcę. Jakich formalności trzeba więc dopełnić?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – niezbędne formalności

Ofert sprzedaży mieszkań z kredytem hipotecznym na rynku jest coraz więcej i przeprowadzenie takiej transakcji nie jest niemożliwe. Szczególnie że dla nabywcy procedura ta nie jest bardziej skomplikowana niż kupno zwykłego mieszkania. Wszystkie formalności leżą po Twojej stronie, jako osoby sprzedającej. Od czego należy więc zacząć?

  1. Znajdź kupca na zadłużoną nieruchomość.
  2. Następnie bank musi wydać Ci dwa dokumenty:
  • zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia mieszkania;
  • promesę, czyli zobowiązanie dotyczące wykreślenia z księgi wieczystej wpisu dotyczącego hipoteki. Dzięki temu Ty, jako sprzedawca oraz kupujący zyskacie pewność, że bank udzielający Tobie kredytu nie będzie rościł sobie praw do nieruchomości.
  1. Podpisanie umowy przedwstępnej, mającej formę aktu notarialnego. Na tym etapie zostaną ustalone wszelkie szczegóły dotyczące przeprowadzenia transakcji i dokonania opłat, w tym podział płatności na dwie transze. Jest to zabezpieczenie zarówno dla Ciebie jako sprzedającego, jak i kupującego. Zazwyczaj na tym etapie wpłacana jest zaliczka w wysokości 10% wartości nieruchomości.
  2. Krokiem zamykającym transakcję jest podpisanie umowy notarialnej kupna/sprzedaży zadłużonej nieruchomości. Na tym etapie ustalany jest dokładny termin przelania pieniędzy. Jedna transza przekazywana jest do banku na spłatę hipoteki, resztę otrzymujesz Ty jako sprzedający. Na zakończenie notariusz dokonuje zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Zostają wykreślone nieaktualne wpisy i są wprowadzane nowe, np. dotyczące nowej hipoteki, jeśli została zaciągnięta przez kupującego. Formalności te możesz również załatwić samodzielnie.
  3. Na koniec bank powinien wystawić zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia, które stanowi potwierdzenie, że cała transakcja przebiegła pomyślnie, a Ty nie masz żadnych zobowiązań finansowych.

Sprzedaż mieszkania z długami zamiast licytacji komorniczej

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby, których nieruchomość zostaje zajęta przez komornika. Jednak i tu można znaleźć rozwiązanie. Jeśli długo nie spłacasz swoich długów, wierzyciele skierują sprawę do sądu, a po uzyskaniu prawomocnego tytułu wykonawczego przekażą ją komornikowi. Komornik wyśle do Ciebie wezwanie do uregulowania należności w terminie dwóch tygodni. Jednocześnie w księdze wieczystej zostaje dokonany wpis o zajęciu komorniczym nieruchomości. Po tym czasie komornik dokuje oszacowania wartości mieszkania lub innej nieruchomości, a następnie ustalany jest termin licytacji komorniczej. Procedura ta jest skomplikowana i kosztowna, dodatkowo cena wywoławcza sprzedaży zadłużonego mieszkania jest znacznie zaniżona. Podczas pierwszej licytacji wynosi ona ¾ oszacowanej kwoty, jeśli zaś nie znajdą się chętni nabywcy, w drugim etapie obniżana jest do 2/3 jej wartości, czyli do 60%. Czasem może się zdarzyć tak, że kwota uzyskana z licytacji nie wystarcza na pokrycie zobowiązań.

Możesz jednak uprzedzić fakty. Masz bowiem prawo sprzedać nieruchomość zajętą przez komornika, by uregulować zadłużenie przed licytacją. Musisz jednak pamiętać, że proces sprzedaży zadłużonego mieszkania musi się odbyć przed licytacją. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty firmy prowadzącej skup trudnych nieruchomości.

Skup zadłużonego mieszkania zamiast licytacji komorniczej

Nasza firma prowadzi skup zadłużonych mieszkań od wielu lat. Mamy wiedzę i doświadczenie w przeprowadzaniu szybkich transakcji nieruchomości. Wystarczy się z nami skontaktować poprzez formularz znajdujący się na stornie oraz podać niezbędne do wyceny informacje. W 24 godziny oszacujemy wartość mieszkania, bazując na aktualnych cenach rynkowych i wyślemy do Ciebie pełną ofertę współpracy. To jednak nie wszystko. Pomożemy Ci w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności, dzięki czemu w ciągu paru dni możemy przeprowadzić udaną transakcję i podpisać umowę skupu mieszkania. Na koniec uregulujemy Twoje zaległości finansowe, a resztę pieniędzy otrzymasz w gotówce lub przelewem na konto. Takie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze niż licytacja komornicza, na której możesz wiele stracić.

Sprawdź, ile możesz otrzymać za sprzedaż zadłużonego mieszkania, korzystając z darmowej wyceny naszej firmy. Wypełnij formularz znajdujący się na stronie głównej.